Prosty sposób na wykonanie orzeźwiającego deseru – granity

Prosty sposób na wykonanie orzeźwiającego deseru – granity

Wykonywana z syropu lub soku owocowego oraz cukru. Granita ma strukturę ziarnistą, mocno rozdrobnioną, nie zawiera powietrza, powstaje w wyniku zamarzania wody. Podczas tego procesu miesza się ją, aby uzyskać masę złożoną z wielu bryłek.

Granita to mrożony syrop, który od sorbetu różni się przede wszystkim strukturą. Sorbet ma jednolitą konsystencję, natomiast granita jest ziarnista i sporządza się ją ze świeżego soku owocowego.

Dlaczego warto spróbować granity?

Granita to deser, który ma wiele zalet. Największą ochotę na pyszny deser mamy w okresie letnim, kiedy zimne napoje oraz desery pozwalają nam schłodzić nasze rozgrzane umysły, jest to najlepsza alternatywa dla miłośników mrożonych deserów.

Mamy rozbudowaną ofertę smaków syropu do granity. Obecnie nasza firma posiada 16 różnego rodzaju wytworów, które posiadają intensywny smak, zdecydowanie każdy znajdzie coś dla siebie. Dużą zaletą jest łatwość jej wykonania – gdzie do jej przygotowania potrzebujemy trochę wody, syrop i maszynę, która zrobi za nas resztę roboty.

Jak przygotować własną granitę?

Granitę przyrządza się z soku (zazwyczaj z owoców) oraz z cukru. Bazą deseru może być także mocny napar kawy lub mięty. Tradycjonaliści przygotowują granitę bez użycia maszynki do lodów – my również możemy wykonać ją w warunkach domowych. Aby uzyskać strukturę złożoną z drobnych kryształów, należy w trakcie zamrażania kilkakrotnie przemieszać masę (np. z pomocą widelca).

Prosty sposób na wykonanie orzeźwiającego deseru – granity

Polecamy przepis na tradycyjną granitę cytrynową:

Składniki (na cztery porcje):

  • 500 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryn (z ok. siedmiu-ośmiu dorodnych sztuk)
  • 500 ml wody
  • 300 g cukru
  • skórka starta z jednej cytryny (owoc należy najpierw sparzyć wrzątkiem)

Sposób przygotowania:

  1. Wodę wymieszać z cukrem, a następnie gotować ok. 10 minut – do momentu, aż płyn lekko zgęstnieje. Odstawić do wystudzenia.
  2. Posługując się sitkiem dodać do syropu sok z cytryn. Całość wymieszać. Odstawić na ok. pół godziny, mieszając od czasu do czasu.
  3. Następnie dodać do płynu skórkę cytryny.
  4. Wstawić na ok. cztery godziny do zamrażalnika. Raz na ok. 30-40 minut przemieszać całość widelcem.
  5. Przed podaniem na stół raz jeszcze wymieszać.

Serwować w szklanych pucharkach lub w wysokich szklankach, kielichach do granity. Można przystroić ją owocami sezonowymi, listkami mięty lub szałwii. Polecamy także podanie jej z drożdżową bułeczką, kawałkiem ciasta z owocami, kruchym ciastkiem lub z biszkoptem.