Różnica między granitą a sorbetem

Granita

Wykonywana z syropu lub soku owocowego oraz cukru. Granita ma strukturę ziarnistą mocno rozdrobnioną, nie zawiera powietrza, powstaje w wyniku zamrażania wody. Podczas zamrażania miesza się ją kilkukrotnie aby uzyskać masę złożoną z wielu bryłek .

Sposób podawania granity

Możemy serwować ją w szklankach / kieliszkach / kubkach jako dodatek do deserów lub samodzielny deser. Dla urozmaicenia można podać granitę w wyżłobionym wcześniej owocu cytrusowym.

Sorbet

Przyrządza się z wody i zamrożonych owoców, soków lub likierów. Jest bardziej miałki od granity, posiada gładką strukturę. Często do sorbetu dodaje się ubite białko aby nadać mu kremową konsystencje.

Przy zamrażaniu wbija się do niego powietrze, co sprawia że jest on bardziej puszysty od granity. Konsystencja sorbetu pozwala formować z niego kulki i podawać go na talerzu lub w wafelku.

A więc Granita i sorbet to jednak nie to samo, mają wiele różnic takich jak sposób przyrządzania oraz podawania a przede wszystkim szczególną różnicę znajdziemy w konsystencji.

Porównanie

Granita i sorbet to dwa rodzaje deserów, które różnią się od siebie głównie składnikami i sposobem przygotowania.

Granita to lody o konsystencji mrożonego sorbetu, które są popularne w krajach południowo-wschodniej Europy, takich jak Włochy, Grecja i Sycylia. Są one przygotowywane z mrożonej mieszanki owoców, cukru i wody, która jest miksowana co jakiś czas, aby uzyskać charakterystyczną konsystencję kruszonego lodu.

Sorbet to rodzaj deseru, który składa się z mrożonej mieszanki owoców, cukru i wody. Podobnie jak lody, sorbet jest przygotowywany z mrożonej mieszanki składników, ale różni się od nich brakiem mleka i tłuszczu. Dzięki temu sorbet jest lekkim, orzeźwiającym i oczyszczającym deserem, który jest szczególnie popularny w okresie letnim.

W skrócie, różnica między granitą a sorbetem polega na tym, że granita jest przygotowywana z dodatkiem mleka, podczas gdy sorbet jest przygotowywany bez mleka. Oba desery są orzeźwiające i smaczne, ale sorbet jest lżejszy i bardziej oczyszczający ze względu na brak mleka i tłuszczu.